1-  مقدمه :

بیمه به عنوان یکی از اجزاي بازار مالی، نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادي برعهده دارد. در واقع صنعت بیمه به عنوان یک نهاد مالی، از یکسو منجر به اطمینان و تسهیل فعالیتهاي اقتصادي و از سوي دیگر به عنوان یک مؤسسه مالی منجر به تقویت بنیه اقتصادي کشور میگردد.

آینده پیچیده بازار در صنعت بیمه با ارزیابی روش های فعلی فروش در صنعت بیمه، ایجاد ساختارهای تخصصی و نوین برای ارزش آفرینی مشتری مدارانه در این صنعت ضروری و اجتناب ناپذیر است و ایجاد ساختارهای درست و اصولی برای شبکه فروش ضریب اطمینان توسعه صنعت بیمه در کشور است. اقتصاد کشور به دنبال گشوده شدن درهای تعامل نمی تواند با تکیه بر دانش قدیمی و روش های سنّتی با تغییرات همگام شود و این یک واقعیت است که امروز فروش از هر زمان دیگری پیچیده تر است. فرآیند فروش نیازمند هدف گذاری و تمرکز بالاست که سامانه "پیشخوان خدمات بیمه" به عنوان طرح تحول صنعت بیمه و ارزش آفرینی در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل میتواند کاملا موثر نقش آفرینی نماید. 

 

 بیمه گری الکترونیک چیست؟

بیمه گری الکترونیک را می‌توان استفاده از تکنولوژی پیشرفته شبکه‌ها و مخابرات جهت انتقال منبع (پول و اسناد) در سیستم بیمه گری معرفی کرد. در تعریفی دیگر بیمه گری الکترونیکی عبارت از ارائه کلیه خدمات بیمه ای به صورت الکترونیک و از طریق واسطه‌های ایمن و بدون نیاز به حضور فیزیکی بیمه گذار. 

بیمه گری الکترونیک در واقع اوج استفاده از تکنولوژی انفورماتیک در جهت حذف دو قید زمان و مکان از خدمات بیمه ی است. 

 

 

روش های ارائه خدمات بیمه گری الکترونیکی

۱) بیمه گری دوگانه (Brick-and-Click)

که ترکیبی از کانال‌های تحویل الکترونیکی و بیمه گری سنتی است. شرکتهای بیمه ای  که فعالیت بیمه گری مرسوم را که در آن خدمات بیمه ی با مراجعه مستقیم بیمه گذاران و در محلی مانند اداره انجام می‌شود، همراه با ارائه خدمات بیمه گری اینترنتی. 

 

۲) بیمه گر مجازی (Virtual Insurer)

بیمه گری است که صرفا تولیدات و خدمات خود را از طریق کانال‌های توزیع الکترونیکی بدون وجود شعبه انجام می‌دهند. 

این گونه شرکتهای بیمه به دلیل صرفه‌جویی‌هایی که از هزینه‌های غیرمستقیم ( Over head) بهره‌مند می‌شوند معمولا سودی بالاتر از حد متوسط ملی آن کشور پرداخت می‌کنند و صرفا در اینترنت موجود می‌باشند. 


 

 

رویکردهای بیمه گری الکترونیک

الف) صفحات وب 

ساده‌ترین شکل بیمه گری الکترونیک که به منظور نمایش اطلاعات پیرامون بیمه و محصولات و خدمات آن می‌باشد از طریق شبکه جهان وب می‌باشد. این صفحات امکان تعامل بیمه گذاران و شرکت بیمه را به منظور تبادل اطلاعات فراهم می‌آورد و همچنین وب به عنوان مکانیزمی برای رسیدگی به شکایات و پیشنهادهای بیمه گذاران و به عنوان ابزاری به منظور توسعه ارتباطات تعاملی توسعه سیستم‌های فروش، توسعه خدمات جدید از قبیل پست الکترونیک و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماهیت تعاملی کانال‌های الکترونیکی ارتباطات، این امکان را فراهم می‌آورد که احتمال به خاطر سپاری اطلاعات و ماندگاری آن در حافظه افراد افزایش یافته و در نتیجه مشارکت و همکاری بیمه گذار با شرکت بیمه بهبود یابد. 

ب) بیمه گری اینترنتی 

بیمه گری اینترنتی به معنی انجام تراکنش‌های بیمه ی و مالی به کمک اینترنت و تفاوت آن با سایر ارائه خدمات و تراکنش‌های مالی شبکه‌ای در نوع شبکه‌ای است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی در بیمه گری اینترنتی، اینترنت به عنوان شبکه گسترده جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی طیف وظایف مالی و ارائه خدمات بیمه ای که از طریق اینترنت قابل دسترسی است، عبارتند از: 

۱) نمایش حساب‌ها و صورتحساب‌ها

۲) صورتحساب‌های پرداخت

۳) انتقال پول بین حساب‌ها

۴) مشاهده ترتیب پردازش حساب‌ها 

۵) مشاهده تراکنش‌ها

۶) ترتیب لیست‌ چک‌ها 

ج) بیمه گری خانگی 

نوع دیگری از بیمه گری الکترونیک، بیمه گری خانگی و یا انجام امور بیمه ی از منزل می‌باشد. در این نوع از بیمه گری دسترسی به اطلاعات حساب‌ها و خدمات بیمه ی از طریق کامپیوترهای شخصی و با استفاده از یک مودم و یک خط تلفن به علاوه یک نرم‌افزار کاربردی مالی و یا بیمه یصورت می‌پذیرد. تفاوت عمده‌ای که بین این نوع از بیمه گری و بیمه گری اینترنتی وجود دارد در نوع شبکه‌ها مورد استفاده می‌باشد. در مجموع بیمه گری اینترنتی به عنوان زیرمجموعه بیمه گری خانگی است. 

د) خدمات بیمه ی مبتنی بر تلویزیون 

در این روش با استفاده از تلویزیون‌های ماهواره‌ای ارائه اطلاعات حساب‌های بیمه گذاران بر روی صفحه تلویزیون آنها ارائه می‌شود. در سال ۱۹۹۷ آزمایش‌های علمی متعددی در مورد ارائه خدمات بیمه ی به خانه بیمه گذاران از طریق تلویزیون صورت گرفته است. با به وجود آمدن تلویزیون‌های دیجیتالی و امکانات موجود در آن دامنه ارائه این‌گونه خدمات به سرعت افزایش یافته است. امتیاز عمده این نوع خدمات در این است که نیازمند استفاده از کامپیوترهای شخصی نبود و این امر توسعه بازاری این نوع سیستم‌ها را تشویق می‌کند. دو نمونه از این بانک‌ها عبارتند از: HSBC، LIYED

 

ه) بیمه گری تلفنی 

در بیمه گری تلفنی بیمه گذاران قادر خواهند بود که عملیات مالی خودشان را از طریق تلفن انجام دهند که این خدمات به دو طریق انجام می‌گیرد یکی بیمه گری تلفنی مبتنی بر اپراتور انسانی و دیگری به طور اتوماتیک. در بیمه گری الکترونیکی مبتنی بر اپراتور، یک فرد مسوول پاسخگویی و راهنمایی ارباب‌رجوع است که این امر به صورت شبانه‌روزی هزینه عملیاتی بالایی را در پی داشته و از کارایی و اثربخشی لازم برخوردار نخواهد بود اما در بیمه گری الکترونیکی اتوماتیک این کار از طریق یک سیستم کامپیوتری پاسخگو انجام می‌گیرد.

 سیستم بیمه گری متمرکز الکترونیک Core Insurance چیست؟

براساس یک تعریف کلی سیستم بیمه گری الکترونیکی یکپارچه سیستمی  است که کلیه محصولات و خدمات بیمه ی و عملیات راهبری ومدیریت آنها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سیستم ارایه می‌کند که انعطاف پذیری این سیستم و مشتری محوری از ویژگی‌های مهم آن است.

بدون ایجاد یک بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، خدمات الکترونیک به صورت جزیره ای و غیرهمسان ارائه خواهد شد.

مزایا و نتایج حاصل از راه‌اندازی سیستم‌های جامع بیمه ی در برنامه توسعه بیمه گری الکترونیکی مواردی همچون افزایش رضایتمندی مشتریان از طریق ارایه محصولات و خدمات متنوع، افزایش بهره‌وری عملیاتی، افزایش کارایی و بهره وری منابع انسانی، مدیریت هزینه‌های عملیاتی و نگهداشت و توانایی بیش‌تر در تبعیت و انطباق با الزامات قانونی داخلی و خارجی را در برمی‌گیرد.

صرف حضور مشتری در شعبه برای شرکت بیمه هزینه آور است . توسعه خدمات الکترونیک مبتنی بر بیمه گری جامع  امکان کنترل لحظه ای سود و زیان و روند جذب پرتفو و پرداخت خسارت را فراهم می آورد.بنا براین فراهم آوردن امکانات بیمه گری متمرکز الکترونیک در دراز مدت سبب کاهش چشم گیر هزینه ها خواهد بود.

همچنین ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی و عملیاتی مناسب جهت تصمیم گیری و دسترسی به اطلاعات (درون سازمانی و برون سازمانی)، بهبود توانایی پاسخگویی به نیازها و تغییرات بازار، افزایش سرعت پاسخگویی و روان‌سازی فرآیندها، افزایش توان ارزیابی عملکرد شرکت بیمه، ایجاد توانایی رهگیری و پیگیری مشتریان، محصولات، کاربران، اسناد، مستندات، و تراکنش‌ها صدور و خسارت، براساس انواع شاخص‌های بازیابی و افزایش قابلیت نظارت بر عملیات بیمه ی از جمله سایر مزایای راه‌اندازی سیستم‌های جامع بیمه گری است.

بیشترآمارهایی كه امروزه ارائه می شود بسیاری از افراد به طور قطعی خوب یا غلط بودن آن را نمی دانند. حتی پردازش نیز كمك نمی كند تا اطلاعات لحظه ای و به روز باشد.در صورتی که سیستم متمرکز الکترونیک راه اندازی شود این مشکلات به سهولت برطرف خواهد شد.

در حال حاضربرخی مشکلات موجود بر سر راه توسعه بیمه گری متمرکز الکترونیک (Core Insurance)عبارت اند از: 

 1. دشواری دسترسی و خرید نرم‌افزار‌های خارجی
 2. دشواری انطباق نرم افزارهای خارجی با عملیات بیمه ی داخلی
 3. عدم طراحی و تهیه نرم‌افزار  Core Insurance بیمه گر های دولتی و خصوصی داخلی
 4. دشواری جذب و نگهداری نیروهای متخصص در این زمینه
 5. دشواری‌های ناشی از عدم شناخت مدیران و دستگاه‌های ناظر و بازرس
 6. محدودیت‌های ناشی از آیین نامه‌های معاملاتی

از سوی دیگر عدم پوشش مخابراتی در همه نقاط کشور، کندی توسعه شبکه زیرساخت، ارایه نشدن خدمات پشتیبانی به صورت شبانه روزی، ارایه نشدن خدمات مخابراتی متناسب با کیفیت مورد نیاز عملیات بیمه ی و بالابودن میانگین زمان تعمیرخرابی با توجه به حساسیت سامانه‌های بیمه ی، رعایت نشدن دقیق SLA از سوی شرکت مخابرات و پایین بودن قابلیت اطمینان ارتباطات شبکه‌ای موجود (اختصاصی نبودن شبکه) از جمله موانع و چالش‌های شبکه ارتباطی شرکت بیمه ذکر شده است.

زمانی به وضعیت مطلوب در زمینه بیمه گری متمرکز الکترونیک دست خواهیم یافت که سیستم جامع بیمه ی با ویژگی های پوشش کامل شعب,پوشش کامل محصولات و خدمات بیمه ی ,تمرکز ,یکپارچگی با قابلیت توسعه آتی از دو بعد کمی و کیفی ,پاسخگوی و انعطاف پذیر نسبت به الزامات قانونی و انتظارات جدید ,مشتری مداری محور ,ارایه خدمات با معماری نوین بدون وجود محدودیت زمانی ومکانی,شبانه روزی بدون وقفه و بهره وری ,کارایی و اثر بخشی راه اندازی شود.

باکمک  بیمه گری الكترونیك، حداقل 70 درصد خدمات بیمه ای و خسارت به صورت الكترونیكی انجام خواهد شد و همه مردم از خدمات بیمه ای به صورت یكسان بهره مند می شوند.

 سامانه بیمه گری  پیشخوان بیمه 

 پیشخوان بیمه  (سامانه صدور بیمه الکترونیکی) سامانه متمرکز بیمه گری (Core Insurance) است که به صورت یکپارچه با سامانه متمرکز بانکی عمل می نماید. این سامانه مدیریت فرایندهای صدور، خسارت مالی، اتکایی و کارمزد را در کلیه رشته های بیمه ای بر عـهده دارد و مشــتمل بر بیش از 85 زیرسیستم مختلف می باشد.

 پیشخوان بیمه  یک سامانه تمام پارامتریک است که انعطاف پذیری فوق العاده ای را برای شرکت بیمه گر به ارمغان می آورد. شـفاف ســازی و کنترل فعالیت های نمایندگان فیزیکی و پذیرندگان مجازی و بیمه گذاران در حوزه مالی، اینترنت بیمه، سامانه امتیاز بندی و طبقه بندی بـیمه گــذاران و یکپارچـگی کانــال های ارتباطی مختلف مانند اینترنت، تلفن بیمه، پیام کوتاه و پـست الکترونیکی از ویـژگی های منحصر به فرد  پیشخوان بیمه  به شمار می رود.

این سامانه به موتور مدیریت گردش کار سازمانی نیز مجهز است و توانمندی منحصر به فردی را در اختیار شرکت بیمه گر استفاده کننده از آن، در یکپارچگی فرایندهای اجرایی سازمان با سامانه متمرکز بیمه گری قرار می دهد.

 

مشخصات سامانه صدور بیمه الکترونیکی ( پیشخوان بیمه )

 

الف- ویژگی های کارکردی 

 1. مدیریت فرآیندهای صدور آنی بیمه نامه و الحاقیه به صورت پویا و قابل تعریف
 2. انجام محاسبات و کنترل قوانین تجاری به صورت تمام پارامتریک
 3. مدیریت قسط بندی و کنترل آنلاین معوقات حق بیمه بر اساس قوانین و پارامترهای قابل تنظیم
 4. امکان وصول حق بیمه از کانال های مختلف (حضوری، اینترنتی، دستگاه های پرداخت الکترونیک (POS)، نرم افزارهای همراه بانک)
 5. كنترل‌های خاص و بروز برای مدیریت وصول بدهی‌های نمایندگان و واحد‌های صدور به صورت اتوماتیك
 6. محاسبه و پرداخت كارمزد نمایندگی ها بر اساس آیین نامه های داخلی و وصول حق بیمه ها
 7. مدیریت پرونده ها و حواله های خسارت
 8. انعطافپذیری فوق العاده در تعریف محصولات و طرح‌های جدید (ایجاد تنوع محصول)
 9. ابزار‌های ویژه (فروش گروهی محصولات) برای مشتریان گروهی ابزارهای ویژه (كارمزد، برنامه های موبایل و سرویس‌های اطلاع‌رسانی) برای توانمند سازی شبكه فروش و توزیع
 10. اینترنت بیمه و دسترسی شفاف بیمه گذاران به اطلاعات بیمه ای
 11. سامانه مدیریت ارتباط با نمایندگان فیزیکی و پذیرندگان مجازی (ARM)
 12. مدیریت کانال های ارتباطی (Channel Manager)
 13. مدیریت ارتباط با بیمه گذاران (ICRM)
 14. ارتباط با سامانه های جمع آوری اطلاعات بیمه مرکزی (سنهاب)
 15. ارتباط با سامانه مدیریت مستندات (Document Management)

 

ب- ویژگی های غیر کارکردی 

 1. روان سازی و تسریع فرآیندهای سازمانی
 2. تركیب مناسب ساختار- فرآیند- داده- دستورالعمل- كنترل و صدور آنی
 3. مدیریت پارامتریک پیکربندی (Configuration Management)
 4. انعطاف پذیری در برابر تغییرات گوناگون درونی و برونی (Full Parametric)
 5. کاربری آسان (User Friendly)
 6. مدل محاسباتی و مدل بیمه ای بوده و قابلیت یکپارچگی با سامانه های بانکی رادارد.

 


 

 

 جامعیت عملیات بیمه گری  پیشخوان بیمه 

فناوران مشاور با بهره گیری همه جانبه از توان خود توانسته نرم افزاری جامع و یکپارچه را به عنوان یک Core Insurance به صنعت بیمه کشور معرفی کند که از امروز پاسخگوی تمامی مشکلات سازمان های بیمه ای طرف قرار داد باشد. سیستم جامع بیمه گری  پیشخوان بیمه  نیازهای صنعت بیمه را در حوزه جامعیت انواع عملیات بیمه گری شامل صدور، خسارت ، مالی و اتکایی و جامعیت در انواع رشته های تحت پوشش شامل بیمه های زندگی و غیر زندگی به صورت کامل برآورده می سازد.

 

 • جامعیت عملیات بیمه گری 
 • محاسبه نرخ و حق بیمه خودکار در اکثر رشته های بیمه ای
 • عملیات صدور انواع بیمه نامه انفرادی و گروهی (Underwriting)
 • عملیات صدور انواع الحاقیه برای اعمال انواع تغییرات مورد درخواست بر روی بیمه نامه های صادره انفرادی و گروهی(Endorsements)
 • سامانه تشکیل پرونده،کارشناسی و پرداخت خسارت در تمام رشته های بیمه ای
 • سامانه بازیافت خسارت
 • کنترل های متعدد قواعد کسب و کار بیمه گری 
 • سامانه مجوزهای مدیریتی
 • سامانه قراردادها و توافقنامه ها(Agreements and Contracts Management)
 • عملیات اتکایی واگذاری و قبولی (Reinsurance)
 • سامانه جامع شبکه فروش شامل شعب ، نمایندگان و کارگزاری ها
 • عملیات مالی دریافت و پرداخت بر مبنای شناسه(Receive and Payment Operations)
 • پشتیباتی از انواع روشهای پرداخت (چک و نقدی ، واریز به حساب ، پرداخت ویژه بانکها و...)
 • محاسبه و پرداخت کارمزد نمایندگان (Commission Management )
 • سامانه کنترل حدود اختیارات
 • مدیریت لیست سیاه
 • مدیریت فرم ها و شماره سریال فرم ها
 • پوشش انواع ارزهای معتبر در سیستم و امکان تبدیل مقادیر ارزها در انواع عملیات مالی دریافت و پرداخت(Multi-Currency Rating management)
 • مدیریت انواع اشخاص در سیستم (Party Management)
 • مالیات ارزش افزوده (V.A.T)
 • حسابداری مالیاتی(Tax Accounting)
 • تولید اسناد حسابداری در مورد تمام عملیات مالی سیستم (Accounting and Financial Documentation)
 • سامانه مغایرت گیری بانکی(Bank Reconciliation)
 • ذخایر حق بیمه و خسارت معوق بیمه های غیرزندگی
 • ذخایر حق بیمه و خسارت معوق بیمه های غیرزندگی
 • ذخیره ریاضی و سود مشارکت بیمه های زندگی
 • سود مشارکت نمایندگان
 • مدیریت وام در بیمه های زندگی
 • مدیریت بدهی های بیمه گذاران و نمایندگان و وصول مطالبات
 • ارتباط با سامانه هدایت و نظارت بیمه مرکزی (سنهاب)
 • ارتباط با سایر سازمانهای ذیربط مانند نیروی انتطامی ، انواع بانکهای دولتی و خصوصی ، ثبت احوال و ...
 • انواع گزارشات عملیاتی ومدیریتی

 

 ویژگی های سیستم جامع بیمه گری  پیشخوان بیمه 

نسخه سازی پیشرفته

شرکت فناوران مشاور هر فصل یکبار نسخه های جدید و به روز شده از سیستم جامع و یکپارچه بیمه گری به مشتریان ارائه می دهد در سیستم فعلی هر مشتری با توجه به درخواست و نیازهای خود حداقل 4 نسخه جدید در سال دریافت می کند . این نسخه ها حاصل تلاش تیم های تولید شرکت فناوران مشاور و در ارتباط موثر و مداوم با مشتریان تهیه می شود. پس از طی مراحل چندگانه تست در شرکت فناوران مشاور، ورژن های جدید در اختیار شرکت های بیمه ای قرار گرفته و در جلسات تحویل به مشتری نهایی و برای بارگذاری در اختیار شرکت های بیمه ای گذاشته می شود. در آینده ای نزدیک تعداد نسخ عملیاتی سامانه شرکت فناوران مشاور برای هر یک از شرکتهای طرف قرارداد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد .

 

بهینه سازی و باز طراحی بخش عمده فرآیندهای کسب وکار

سیستم های نرم افزاری در طول حیات خود همیشه با درخواست های تغییر و افزودن ویژگی های جدید روبرو هستند. در طول این چرخه حیات ،تکنولوژی های جدید ظهور کرده و استاندارهای جدیدی فراهم می کنند. سیستم های نرم افزاری در صورتیکه چرخه باز طراحی و بهینه سازی را در دستور کار قرار ندهند، چابکی و پاسخگویی به تغییرات را به مرور از دست داده و تبدیل به سیستم هایی سنگین و غیر قابل توسعه خواهند شد. برای حفظ چالاکی و بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا در  پیشخوان بیمه ، بهینه سازی و بازطراحی جزو بخش عمده فعالیت های توسعه ای در این سامانه دیده شده است. بخشهای عمده کسب و کار  پیشخوان بیمه  ، مورد بررسی قرار گرفته و بارها باز طراحی و بهینه سازی شده اند. بخاطر اهمیت این موضوع بخش عمده ای از زمان تیم توسعه دهندگان در سیستم  پیشخوان بیمه  به این امر اختصاص داده شده است و چالاکی در پاسخگویی به نیازهای توسعه ای کسب و کار و یا ناشی از ورود تکنولوژی های جدید همواره جزو دغدغه های اصلی در شرکت شرکت فناوران مشاور می باشد.

 

 

مدیریت قوانین کسب و کار(Business Rules)

 •  ایجاد ساختار منسجم برای مدیریت قواعد کسب و کار
 • امکان تعریف قاعده جدید کسب و کار به سادگی
 • امکان واگذاری مدیریت قواعد کسب و کار به مشتریان
 • ارتباط با سنهاب (سیستم نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه مرکزی)

شرکت شرکت فناوران مشاور از ابتدای راه اندازی سنهاب در بیمه مرکزی، قوی ترین ارتباط را با این سیستم داشته است و شرکتهای طرف قرارداد شرکت فناوران مشاور هیچ مشکلی از این بابت با بیمه مرکزی نخواهند داشت.


 

 

 یکپارچکی سامانه بیمه گری  پیشخوان بیمه 

در سازمانهای بیمه ای با دریایی از اطلاعات تکه تکه و ناهمگون، استخراج داده ها و گزارش گیری به امری زمانبر، پر هزینه و طاقت فرسا بدل می شود، زیرا یکی از دغدغه های همیشگی کاربران جمع آوری به موقع داده ها و تهیه اطلاعات مورد نیاز آن داده های خواهد بود. کاربران باید همزمان چندین برنامه را اجرا کنند و پروسه ورود تکراری اطلاعات در برنامه ها و سوئیچ کردن از پنجره ای به پنجره دیگر آن ها را از نفس خواهدانداخت. طبیعی است تنها راهکار رهایی از مشکلات فوق الذکر داشتن یک سامانه یکپارچه خواهد بود. یکپارچگی علاوه بر حل مشکلات فوق تضمین می کند که اطلاعات در بستری امن و کارا ذخیره و بازیابی می شود و در لحظه می توان به تمامی آنها دسترسی داشت . سیستم جامع بیمه گری  پیشخوان بیمه  در کل عملیات بیمه گری هم در سطح یک واحد فروش یا خسارت و هم در سطح کل واحدهای یک شرکت بیمه در سراسر کشور از یک روال و فرایند کاملا یکسان و یکپارچه برخوردار است و داده های سیستم به صورت یکپارچه در تمام عملیات بیمه گری ودرسطح تمام واحدهای صدور، خسارت ، اتکایی و مالی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برخی از ویژگی ها

 • جلوگیری از ثبت مجدد داده ها
 • دسترسی به تمامی داده ها در لحظه
 • روال کاملا یکسان و یکپارچه در کلیه فرایندهای سامانه در سطح کشور
 • مشاهده تمام تاریخچه بیمه نامه، عملیات مالی و خسارت های قبلی آن در تمام واحدهای سراسر کشور برای واحد پرداخت خسارت

 

یکپارچگی فرآیندها

 سیستم جامع بیمه گری  پیشخوان بیمه  در کل عملیات صدور ، خسارت ، مالی واتکایی در تمام رشته های بیمه ای از یک روال و فرایند کاملا یکسان و یکپارچه برخوردار است و انجام عملیات فوق الذکر در هیچ یک از بخش های سیستم متفاوت از سایر بخش ها نمی باشد، به گونه ای که یک کاربر صرفا با آشنایی با فرآیند کاری یک رشته بیمه ای به آسانی می تواند از نرم افزار بیمه گری سایر رشته های بیمه ای در سامانه  پیشخوان بیمه   استفاده نماید.

 

یکپارچگی داده ها

 در سیستم جامع بیمه گری  پیشخوان بیمه  به هیچ عنوان لازم نیست که داده ای که قبلا در یکی از بخش های سیستم ثبت شده است مجددا ثبت گردد. به عنوان مثال اگر مشخصات یک بیمه شده یا بیمه گذار یک بار در سیستم ثبت گردد به آن شخص یک کد اختصاص داده می شود و در تمام عملیات صدور ، خسارت ، مالی و اتکایی ودر تمام رشته های بیمه ای از همان کد استفاده می شود و به هیچ عنوان نیاز به ثبت مشخصات مجدد شخص نخواهد بود. از جمله ویژگی های بارز سیستم  پیشخوان بیمه  یکپارچگی عملیات خسارت با تمام بخش های صدور، مالی و اتکایی است به گونه ای که اگر بیمه گذاری به یکی از شعب خسارت شرکت بیمه اعلام خسارت کند تمام تاریخچه بیمه نامه و عملیات مالی بیمه نامه و خسارت های قبلی بیمه نامه در تمام واحدهای سراسر کشور همان لحظه در اختیار واحد پرداخت خسارت قرار خواهد گرفت و به هیچ عنوان کوچکترین استعلام فیزیکی لازم نخواهد بود.

 

 سامانه مدیریت اسناد الکترونیکی  پیشخوان بیمه 

اﻓﺰاﯾﺶ روز اﻓﺰون ﺣﺠﻢ اﺳﻨﺎد ﮐﺎﻏﺬی ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮوز ﻣﻌضلات ﻋﺪﯾﺪه ای در ارﺗﺒﺎط ﺑﺎ ﺣﻔﻆ، ﻧﮕﻬﺪاری، ﺑﺎزﯾﺎﺑﯽ و اﺳﺘﻔﺎده از اﻃﻼﻋﺎت ﻣﮑﺘﻮب اﺳﻨﺎد ﮐﺎﻏﺬی، ﺑﺮای بخش های ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺎزﻣﺎن از ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺎﯾﮕﺎﻧﯽ اﺳﻨﺎد، آرﺷﯿﻮ، ﻣﺮاﮐﺰ اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ و فرآیندهای مدیریت دانش و … ﺷﺪه اﺳﺖ و این در حالی است که می بایست ضمن حفظ امنیت منشاء اطلاعات، امکان دستیابی به داده های درونی آن ها را نیز فراهم نمود.

از میان راهکارهای مختلف مورد استفاده برای حل مشکلات مربوط به نگهداری و دستیابی به محتوای حجم انبوه اسناد در عصر انفجار اطلاعات، سیستم مدیریت اسناد با مشخصه های زیر مطلوب ترین گزینه برای این موضوع می باشد.

 • امکان گسترش محیط بهره برداری از اسناد
 • امکان تسریع و تسهیل بازیابی و استفاده از اسناد و محتوای درونی آن ها
 • امکان ایجاد تنوع در اشکال مختلف ارائه اطلاعات
 • امکان کاهش هزینه های نگهداری اسناد
 • امکان حفظ امنیت منشاء اطلاعات و محتوای اسناد
 • امکان ایجاد مطلوب آرشیو و بایگانی اسناد

 

تعریف سیستم مدیریت اسناد

 ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ اﺳﻨﺎد ﻋﺒﺎرت اﺳﺖ از ﻣﺠﻤﻮع راﻫﮑﺎرﻫﺎی ﻣﻄﻠﻮب و اﺟﺮاﺋﯽ برای ﺣﻔﻆ و ﻧﮕﻬﺪاری اﻃﻼﻋﺎت اسناد ﮐﺎﻏﺬی و اﯾﺠﺎد اﻣﮑﺎن ﺗﺴﺮﯾﻊ و ﺗﺴﻬﯿﻞ در بازیابی، نسخه برداری، جابجایی و ارسال آن ها ﺑﻪ اﺷﮑﺎل ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از اﻧﻮاع اﺑﺰارﻫﺎی ﻧﺮم اﻓﺰاری و ﺳﺨﺖ اﻓﺰاری.

 

 

ویژگی های فنی لازم در یک سامانه مدیریت اسناد

 • بهره گیری از فراداده (Meta Data)
 • ویژگی های مختلف یک سند، شامل تاریخ، شماره، موضوع و …
 • ایجاد کد یکتا برای اسناد
 • نگهداری مکانیزه در بانک اطلاعاتی
 • بازیابی سریع و جستجوی برخط (On Line)
 • نگهداری نسخ و تاریخچه تغییرات سند
 • امنیت در سطوح دسترسی به اسناد
 • امکان ارتباط با سامانه های نرم افزاری دیگر
 • هره گیری از موتور گردش کار قدرتمند
 • امکان استخراج اسناد با استانداردهای مختلف
 • ایجاد ارتباط بین اسناد
 • دارای ویژگی های هوشمندی برای خواندن اقلام اطلاعاتی (OMR, OCR, ICR, BARCODE, …)

این سامانه به عنوان مخزن و سرویس مرکزی و اصلی اطلاعات و اسناد در یک سازمان عمل می نماید. سازمان هایی که از آن استفاده می کنند، قادر خواهند بود طیف وسیع و بسیار متنوعی از انواع فرم ها،اسناد، پرونده ها و داده های الکترونیکی خود اعم از متنی، گرافیکی، صوتی، تصویری و به طور کلی هرگونه قالبی را که در رایانه به شکل فایل های گوناگون نگهداری می نمایند، تحت مدیریت یکپارچه وامنیت متمرکز، با امکاناتی فراتر از امکانات موجود در سیستم عامل (ویندوز و ..) و یا سامانه های دیگر مانند اتوماسیون، نگهداری نمایند.

 

با استفاده از این سامانه، چرخه حیات اسناد و فرم ها در سازمان ها، از هنگام ایجاد اسناد تا تغییرات و مدیریت ویرایش ها، طبقه بندی و بازیابی اسناد، امنیت و مدیریت حقوق دسترسی به اسناد، نقل و انتقال آن ها از کانال های مختلف، بایگانی اسناد و تهیه نسخ پشتیبان، ایجاد گزارش ها و حتی حذف آن ها به شکلی متمرکز قابل مدیریت و رویت خواهد بود.

در سامانه  پیشخوان بیمه ، اسناد می توانند ساختاری گوناگون و پیشرفته داشته باشند. تا حدی که به جرأت می توان گفت که هیچ گونه نظام اطلاعاتی وجود ندارد که نتوان با استفاده از ساختار سامانه  پیشخوان بیمه ، آن را پیاده سازی نمود.

 

به طور کلی در سامانه  پیشخوان بیمه ، یک سند از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

1- محتوای سند (Content): هر سند از یک بخش محتوایی مانند متن، تصویر، صوت، و انواع مختلف فرمت های موجود رایانه ای مانند Word-Excel-AutoCAD-PDF,… تشکیل شده است.

2- پروفایل یا شناسنامه مشخصات سند: در سامانه های مدیریت اسناد، فراداده ها و ویژگی های اسناد، وجه تمایز آن ها با یکدیگر می باشند و در سامانه  پیشخوان بیمه  هرگونه ویژگی (فراداده) به راحتی و به طور کاملاً پویا و بدون نیاز به هیچ گونه برنامه نویسی به یک سند اختصاص داده می شود که شاخص گذاری اسناد بر اساس این فراداده ها صورت می پذیرد.

بر اساس این معماری، در هر سازمان، طیف وسیعی از اسناد با هرگونه ساختار مورد نظر قابل پیاده سازی می باشد. نمونه هایی از این طیف عبارتند از:

 • اسناد فنی مانند نقشه ها، برنامه های کنترل پروژه، محاسبات فنی و …
 • اسناد اداری مانند نامه ها، صورت جلسات و …
 • اسناد پرسنلی مانند احکام و پرونده های پرسنلی
 • اسناد مالی مانند صورت حساب ها بیمه نامه ها و …
 • اسناد حقوقی مانند قراردادها، دادخواست ها

 

مشخصات سامانه اسناد الکترونیکی:

این سامانه دارای بیش از 100 ویژگی کارکردی و قابلیت های مختلفی از جنبه های سهولت کاربری، امنیت، در دسترس بودن، انعطاف پذیری و … می باشد که به لحاظ ایجاز و اختصار در این سایت، به چند مورد مهم از این ویژگی ها اشاره گردیده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر لطفاً از طریق بخش ارتباط با ما در همین سایت اقدام فرمایید.

 

الف  ویژگی های کارکردی 

 • امکان تعریف شناسنامه سند بر اساس هرگونه استاندارد مورد نیاز
 • ایجاد کد یکتا برای اسناد
 • فشرده سازی خودکار پرونده ها و صرفه جویی در فضای مورد نیاز
 • نگهداری مکانیزه اسناد در بانک اطلاعاتی و با حجم نامحدود
 • بازیابی سریع و جستجوی برخط (On Line) اسناد
 • نگهداری نسخ و تاریخچه تغییرات سند
 • امنیت کامل در سطوح دسترسی به اسناد
 • امکان ارتباط با سامانه های نرم افزاری دیگر
 • بهره گیری از موتور گردش کار قدرتمند
 • ایجاد ارتباط بین اسناد
 • امکان بهره گیری از ویژگی های هوشمند برای خواندن اقلام اطلاعاتی (OMR-OCR-ICR- BARCODE)

 

 

ب  ویژگی های غیرکارکردی 

 • مبتنی بر معماري سرويس‌گرا Service Oriented Architecture (SOA)
 • پشتيباني از پايگاه داده قدرتمند (Oracle)
 • قابليت تغيير و مديريت سرويس های تجاری
 • پاسخگويي سريع به تغييرات کسب و کار
 • قابلیت یکپارچگی با سایر محصولات سازمان

 

 مدیریت اطلاعات پایه  پیشخوان بیمه 

اطلاعات پایه در هر سیستم اطلاعاتی نقش کلیدی داشته و مدیریت سیستم را در اختیار کاربران و راهبران سیستم قرار می‌دهد. از آنجاییکه آیین‌نامه، بخشنامه، نرخ و ... در سیستم‌های بیمه‌ای نقش حیاتی داشته و امکان تغییر آن در انواع و اقسام مختلف در کوتاه مدت امکان پذیر می‌باشد، لذا داشتن طراحی قابل انعطاف می‌تواند به پویایی و قدت سیستم چندین برابر اضافه نماید. با توجه به اهمیت موضوع و نگرش عمیق و جامعی که طراحان سیستم‌های بیمه‌گری پایشگران به اطلاعات پایه سیستم داشتند، امکانات متنوع و مفیدی در بخش اطلاعات پایه بوجود آمده است. در ادامه ایم مطلب برخی از انواع اطلاعات پایه این سیستم‌ها آورده شده است.

 • امکان تعریف اطلاعات پایه برای انواع اطلاعات پایه به صورت همسان
 • امکان تعریف محل‌های جغرافیایی به صورت درختی
 • امکان تعریف انواع نرخ غرامت به صورت تاریخچه‌ای برای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع کلوز‌ها برای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع پارامترهای کلوز
 • امکان تعریف انواع مورد بیمه برای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ به ازای کلوز و پارامترهای کلوز تعریف شده
 • امکان تعریف انواع فرانشیز برای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف حدود تعهدات بیمه‌گر به ازای پوشش‌های بیمه‌ای در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ تراکم جمعیت مورد استفاده در برخی رشته‌های بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ تخفیف عدم اعلام خسارت به ازای سالهای متفاوت در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ‌هی حق بیمه هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ تخفیف گروهی در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ حق بیمه به ازای سرمایه در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف حداقل و حداکثر میزان تعهدات بیمه‌گر در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع کدهای شناسایی رشته‌های بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ تعدیل سرمایه در برخی رشته‌های بیمه‌ای
 • امکان تعریف طبقه‌بندی مشاغل
 • امکان تعریف آیین‌نامه پرداخت حق بیمه
 • امکان تعریف گروه‌بندی رشته‌های بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ کارمزد هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع نمونه چاپ قرارداد به ازای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع شرایط عمومی بیمه‌نامه به ازای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع پوشش‌های تکمیلی هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ پوشش‌های تکمیلی هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف انواع خطرهای اضافی در هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف نرخ طبقات مشاغل
 • امکان تعریف انواع دلایل فسخ و ابطال بیمه‌نامه
 • امکان تعریف انواع دلایل اخطاریه فسخ و ابطال
 • امکان تعریف انواع نرخ غرامت نقص عضو
 • امکان تعریف انواع مدارک مورد نیاز برای بررسی انواع خسارت
 • امکان تعریف انواع نسبتهای خانوادگی، ورثه و ...
 • امکان تعریف جدول تعرفه کوتاه مدت برای هر رشته بیمه‌ای
 • امکان تعریف تنظیمات پایانه مورد استفاده واحدهای همکار
 • امکان تعریف شماره سریال‌های مربوط به فروش، الحاقی، خسارت و ... به ازای هر واحد همکار
 • امکان تعریف تخفیفات/ اضافات ویژه به ازای هر رشته بیمه‌ای و کارفما، پروژه و ...
 • امکان تعریف انواع لیت حادثه
 • امکان تعریف انواع ارز
 • امکان تعریف نرخ تسعر ارز به ازای هر نوع ارز

 

 حسابداری مختص بیمه

 حسابداری شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به میزان حجم مبادلات ریالی و تعداد مشتریان زیاد و ... از نکات ریز و ظریفی برخوردار می‌باشد که به نوبه خود چالش‌های زیادی را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. اکثر شرکتهای بیمه‌گری در کشور از عدم داشتن سیستم یکپارچه حسابداری با سایر بخش‌های بیمه‌گری مانند فروش، خسارت، اتکایی و ... با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند. داشتن سیستم حسابداری یکپارچه با فرآیندهای بیمه‌گری به شرکت‌های بیمه‌ای امکانات فراوانی از قبیل کنترل صحیح مانع مالی، جلوگیری از پرداخت خسارت بی‌مورد، شفاف بودن دریافت و پرداخت‌ها و ... را در اختیار می‌گذارد. زیر سیستم حسابداری پایشگران با رویکرد حسابداری متمرکز طراحی و تولید شده است. این زیر سیستم از دقت و سرعت بسیار بالایی در تراکنش‌های مالی ناشی از فروش بیمه‌نامه، پرداخت خسارت و ... دارد که در ادامه این مطلب به آنها اشاره شده است.

 • امکان تعریف انواع حسابهای متمرکز جهت دریافت انواع وجه مانند نقدی، چک، بروات، حواله بانکی، شبا و ...
 • امکان تعریف انواع حسابهای محلی برای واحدهای همکار جهت صدور حواله خسارت، الحاقی برگشتی، کارشناسی خسارت و ...
 • امکان کنترل واریز وجه به حسابهای متمرکز از طریق کد شناسه و الگوریتم‌های کنترلی براساس مبلغ، شناسه، شماره حساب، نوع حساب و ...
 • امکان تعریف انواع سرفصل‌های حسابداری
 • امکان تعریف نرخ کارمزد فروش، صدور، وصول و ... در هر رشته بیمه‌ای به تفکیک نوع واحد همکار و رشته بیمه‌ای و ...
 • امکان واریز فیش واریز وجه از طریق باجه، ATM، تلفن بانک، اینترنتی، پایانه
 • امکان ثبت کارکرد حساب متمرکز از طریق ادغام فایل الکترونیکی، سرویس پرداخت آنلاین و ...
 • امکان محاسبه انواع کارمزد براساس وجوه واریز شده به حساب متمرکز و اطلاعات فروش
 • امکان شناسایی انواع حالتهای وجوه واریز شده به حساب متمرکز مانند عادی، تکراری، نامشخص، با مبلغ کم، با مبلغ زیاد و ...
 • امکان انجام عملیات حسابداری متناسب با حالت وجوه واریز شده با حساب متمرکز؛ مانند تولید سند عادی برای پرداخت‌های عادی، سند بستانکاران بیمه‌گزار برای پرداخت تکراری و ...
 • امکان انجام اتوماتیک برخی عملیات قابل کنترل وجه واریز شده مانند شناسایی اقساط بعدی بیمه‌نامه که به اشتباه مجددا واریز شده و تصحیح آن به صورت اتوماتیک؛ مانند قسط دوم به میزان قسط اول بوده ولی به جای قسط دوم قسط اول با مجددا واریز شده است.
 • امکان اتصال سیستم به پایانه و ارسال اطلاعات پرداخت به پایانه به صورت اتوماتیک؛ در این حالت فقط مشتری شماره رمز خود را وارد پایانه می‌نماید و در همان لحظه وصول پرداخت در سیستم ثبت می‌گردد.
 • امکان پرداخت وجه از طریق پایانه بدون اتصال به سیستم؛ در این حالت کاربر شماره شناسه و مبلغ را وارد پایانه می‌نماید و پایانه براساس الگوریتم و کنترل‌های گنجانده شده در آن اطلاعات را به حساب صحیح ارسال و رسید پرداخت را ارائه می‌نماید.
 • امکان امکان واریز به چندین حساب از طریق یک پایانه
 • امکان پشتیبانی از کلیه کارتهای عضو شبکه شتاب توسط پایانه
 • امکان دسته‌بندی چندین فیش پرداخت و صدور فیش گروهی
 • امکان تهیه و چاپ بوردروی بانکی برای پرداخت‌های از نوع چک به صورت انفرادی و یا گروهی
 • امکان صدور چک برای انواع حواله‌های صادر شده مانند حواله خسارت، کارشناسی، الحاق برگشتی، استرداد واریزی‌های نامشخص و ...
 • امکان چاپ رسید دریافت حواله صادر شده و تحویل نهایی به مشتری
 • امکان اعلام وصول پرداخت‌های ارزی
 • امکان پرداخت از محل کارمزد
 • امکان صدور سند حسابداری برای مدیریت امور مالی و واحدهای همکار (شعب) در یک بازه زمانی مشخص
 • امکان تولید خروجی سند حسابداری برای انواع سیستم‌های حسابداری به صورت فایل الکترونیکی
 • امکان رفع اقلام باز حسابداری به صورت اتوماتیک و دستی
 • امکان تغییر اطلاعات پرداخت برای حالت به جزء عادی به صورت دستی در یک بیمه‌نامه

 

 

10  سامانه هوشمند خسارت  پیشخوان بیمه 

رسیدگی و پرداخت خسارت

 زیر سیستم خسارت یکی از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به سیستم‌های جامع بیمه‌گری می‌باشد. در واقع علت وجودی بیمه تحت پوشش قراردادن ریسک و جبران آن از طریق پرداخت خسارت در زمان وقوع ریسک می‌باشد. زیر سیستم خسارت از آن جهت که در ارتباط مستقیم با میزان تعهدات بیمه‌گر در زمان فروش بیمه‌نامه می‌باشد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همچنین میزان سود و زیان شرکت‌های بیمه‌ای از ضریب خسارت و هزینه‌های بیمه‌گری قابل محاسبه می‌باشد. از سوی دیگر یکی از محورهای کلیدی شعار مشتری مداری در رسیدگی و پرداخت خسارت به موقع به مشتریان می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت بخش خسارت حافظ منافع بیمه و مشتری بوده و دقت و سرعت در آن بسیار حیاتی می‌باشد. سیستم‌های جامع بیمه‌گری پایشگران بگونه‌ای طراحی و تولید شده که بتواند کلیه نیازهای بیمه‌گر و بیمه‌گزار را در زمان خسارت تامین نماید. این بخش دارای قالیتها و توانایی‌های بسیار زیادی می‌باشد که به صورت کاملا یکپارچه با بخش‌های دیگر از جمله فروش، حسابداری، اتکایی و ... طراحی و تولید شده است.

 

 • امکان ثبت اعلام خسارت و تشکیل پرونده خسارت
 • امکان ثبت اعلام خسارت و تشکیل پرونده خسارت بیمه‌نامه‌های سایر شعب
 • امکان تهیه استعلام بیمه‌نامه سایر شعب با مجوز اعطاء شده از سوی واحد صدور بیمه‌نامه با در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی
 • امکان محاسبه اتوماتیک خسارت برآوردی براساس نوع خسارت در رشته‌هایی که امکان محاسبه خسارت برآوردی وجود دارد.
 • امکان ثبت چندین نظر کارشناسی برای یک پرونده خسارت
 • امکان اعماال قاعده نسبی و ماده 10 در زمان محاسبه مبلغ خسارت به صورت اتوماتیک و یا با نظر کارشناس خسارت
 • امکان تعیین خسارت معوق بر اساس وضعیت اجرایی پرونده خسارت در بخش خسارت و یا حسابداری به صورت کاملا دقیق و سیستمی
 • امکان اعمال میزان قصور کارفرما و انجام محاسبات مربوطه در میزان مبلغ خسارت برای بیمه‌نامه‌های دارای شرایط مربوطه
 • امکان ثبت میزان بازیافت خسارت در مرحله کارشناسی خسارت و براساس نظر کارشناس خسارت
 • امکان ثبت اطلاعات تکمیلی از حادثه طبق رشته بیمه‌ای پرونده خسارت؛ مانند میزان گودبرداری در رشته ناشی از اجرای عملیات ساختمانی در زمان وقوع حادثه
 • امکان کنترل سقف و میزان تعهدات بیمه‌نامه در طول مدت بیمه‌نامه در یک پرونده خسارت، قرارداد، پیمان‌نامه و ... در زمان محاسبه مبلغ خسارت توسط کارشناس محاسب خسارت
 • امکان اعمال فرانشیز و ... برای خسارت خالص برآورد شده در مرحله محاسبه مبلغ خسارت
 • امکان تفکیک مبلغ خسارت قابل پرداخت به صورت اتوماتیک برای ذینفعان بیمه‌نامه در محاسبه مبلغ خسارت
 • امکان کنترل و پرداخت خسارت ارزی برای بیمه‌نامه‌های ارزی
 • امکان تبدیل خسارت ارزی به ریالی با نرخ تسعیر روز یا زمان صدور بیمه‌نامه با نظر کارشناس خسارت
 • امکان محاسبه اتوماتیک مبلغ خسارت برای رشته‌های دارای آیین‌نامه مربوطه؛ مانند پوشش نقص عضو در رشته حوادث که برای هریک از اعضای بدن درصدی از میزان تعهد نقض عضو کلی و دائم تعریف شده است
 • امکان پرداخت خسارت از محل بدهکاران بیمه‌نامه به صورت اتوماتیک و با با نظر کارشناس محاسب خسارت
 • امکان کسر از کارمزد نماینده بابت خسارت پرداخت شده به صورت اتوماتیک و یا با نظر کارشناس محاسب خسارت
 • امکان صدور چندین حواله خسارت برای زیاندیده یا ذینفع توسط کارشناس محاسب خسارت در مقاطع زمانی مختلف و حداکثر تا میزان سقف خسارت قابل پرداخت برای هر زیاندیده
 • امکان تعیین میزان بازیافت پرونده خسارت و صدور حواله بازیافت خسارت
 • امکان صدور حکم کارشناسی خسارت و صدور حواله پرداخت حق‌الزحمه کارشناسی بر اساس کارشناس و یا پرونده خسارت
 • امکان مختومه و یا بازکردن پرونده خسارت و پرداخت مبلغ خسارت مجدد به پرونده کارشناسی شده


 

11  مدیریت بیمه گذاران

هدف اصلی شرکت‌های بیمه‌ای ارائه خدمات بیمه‌ای به بیمه گذاران می‌باشد. بنابراین یکی از زیر سیستم‌های مهم مدیریت بیمه گذاران می‌باشد. داشتن اطلاعات دقیق و مناسب از مشتری یکی از زمینه‌های موفقیت هر شرکت می‌باشد. در دنیای امروزی که همه شرکت‌ها به سمت و سوی مشتری مداری حرکت می‌نمایند، داشتن اطلاعات جامع و کافی یکی از پایه‌های اولیه این اهداف می‌باشد. در سیستم‌های جامع بیمه‌گری پایشگران تفکر و آینده‌نگری عمیقی در این خصوص انجام گرفته به طوریکه بستر مناسبی برای ارائه اطلاعات و خدمات به سیستم‌های دیگر مانند سیستم مدیریت بیمه گذاران (CRM) و ... ایجاد شده است. در ادامه این مطب توانایی‌ها و قابلیتهای زیر سیستم مدیریت بیمه گذاران آورده شده است.

 • امکان تعریف اشخاص حقیقی
 • امکان تعریف اشخاص حقوقی
 • امکان تعریف انواع اطلاعات تماس برای هر شخص و به صورت نامحدود
 • امکان کنترل اشخاص براساس شناسه یکتای هر شخص مانند کد ملی، شماره شناسنامه، شماره ثبت و ...
 • امکان تعریف گروه‌بندی اشخاص
 • امکان تعریف لیست سیاه بیمه گذاران اعم از بیمه‌گزار، بیمه‌شده، پیمانکار، پروژه و ... و کنترل آنها در بخش‌های مختلف سیستم مانند صدور، خسارت و ...
 • امکان نگهداری و حفظ تغییرات اطلاعات شناسه‌ای بیمه گذاران
 • امکان اعمال سطح دسترسی برای تغییر اطلاعات حساس شناسه‌ای بیمه گذاران
 • امکان تعریف کارشناس خسارت، پزشک معتمد بیمه و ...

12  امنیت اطلاعات و پشتیبانی سامانه بیمه گری  پیشخوان بیمه 

امنیت اطلاعات 

اطلاعات هر سازمان جزو با ارزشترین دارایی های شرکت است. از زمانی که نوشتن و تبادل اطلاعات آغاز شد حفظ آن از جمله مسائل مطرح اولیه بود. امنیت اطلاعات از جمله مولفه های یک سیستم شبکه ای است که نمی توان آن را نادیده گرفت. سامانه  پیشخوان بیمه  همواره این اطمینان خاطر را در مشتریان ایجاد می کند که داده های آنها در محیطی امن و دور از دسترس افراد غیر مرتبط صیانت می گردد.

 

پشتیبانی

 پشتیبانی سیستم های نرم افزاری یکی از مهمترین بخش های چرخه زندگی سیستم ها است. شرکت های بیمه ای به دلیل تعداد بسیار زیاد مراجعات مشتریان برای دریافت خدمات نیاز مند پاسخ سریع و به موقع هستند.  پیشخوان بیمه  توانسته با بهره گیری از تجربه چند ساله خود، یک نظام مدیریت قوی و کارآمد در ارائه هر چه بهتر پشتیبانی از مشتریان خود ایجاد نماید که هرگونه نیاز پشتیبانی خود را به صورت آنلاین از طریق سیستم پیغام گیر  پیشخوان بیمه  اعلام می کند. همکاران پشتیبانی  پیشخوان بیمه  به صورت مداوم نسبت به رصد پیغام های دریافتی و پاسخگویی به این پیغام ها اقدام می کنند.

سیستم پشتیبان گیری آنلاین  پیشخوان بیمه  به هر 2 صورت Active-Active  و Active-Passive وظیفه تهیه پشتیان از اطلاعات را بر عهده داشته و به صورت دوره ای در بازه های زمانی که بر اساس پیک ترافیک سرویس متفاوت می باشد به تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات اقدام به عمل می آورد.